Jaka harmonijka na start?

Chcesz zacząć przygodę z harmonijką? A może chcesz ją komuś kupić w prezencie?

Spory wybór modeli harmonijek nie ułatwia sprawy.

Upraszczamy zatem wybór i spieszymy z wyjaśnieniami!
Dla dodatkowego ułatwienia, omawiamy tu tylko harmonijki diatoniczne, czyli te najpopularniejsze, tzw. bluesowe.

Jaki strój harmonijki?

Na pierwszą harmonijkę oczywiście sugerujemy strój Standard Richter.

Jest to najpopularniejszy i chyba najbardziej podstawowy strój, czyli układ dźwięków, harmonijek diatonicznych, a co za tym idzie, najłatwiej znaleźć odpowiednie materiały do nauki oraz nauczyciela.

 

Jaka tonacja harmonijki?

Harmonijkową przygodę najlepiej zacząć od tonacji C.

Powodów tego wyboru jest co najmniej kilka. Przede wszystkim układ podstawowych dźwięków w tej tonacji odpowiada białym klawiszom pianina, a co za tym idzie podstawowe melodie, od których rozpoczniemy zapewne naszą naukę gry, będzie można łatwo zagrać, bez konieczności stosowania żadnych z zaawansowanych technik wydobycia dźwięku. Jest to także najpopularniejsza tonacja, co przekłada się na ilość dostępnych materiałów edukacyjnych. Z tonacją C bez trudu znajdziemy także nauczyciela do nauki gry, jeżeli zaczniemy od bardzo nietypowej tonacji to może się tak zdarzyć, że nauczyciel nie będzie miał takiej harmonijki w swoim zestawie. Kolejną istotną kwestią będzie tutaj, jak na harmonijkę, optymalny zakres dźwięków – harmonijka nie brzmi zbyt piskliwie, a przy tym dźwięki są stosunkowo łatwe do wydobycia w porównaniu do niższych tonacji. Jest to bardzo istotne, ponieważ zaczynając naukę gry na tym instrumencie nie będziemy najprawdopodobniej dysponować świetną techniką, więc nie ma sensu utrudniać sobie dodatkowo sprawy.

Jaki korpus harmonijki?

W odróżnieniu od powyższych punktów tutaj jest już większa dowolność, natomiast my rekomendujemy, aby pierwsza harmonijka miała korpus z tworzywa sztucznego – plastiku.

Z pragmatycznych przyczyn korpus z tworzywa sztucznego jest obecnie najbardziej rozpowszechnionym rodzajem korpusu – jest łatwy w czyszczeniu, odporny na uszkodzenia mechaniczne, zawilgocenia, jest lekki i tani.

 

Jaki zakres cenowy?

Na pierwszą harmonijkę optymalnie jest przeznaczyć 100 – 170 zł.

Oczywiście można więcej, natomiast z całą pewnością nie należy wydawać mniej.

 

Jaki model harmonijki zatem wybrać?

By zbytnio nie komplikować wyboru przedstawimy poniżej po jednej propozycji od trzech wiodących producentów harmonijek, kierując się przy tym optymalną ceną, jak na pierwszy tego typu instrument:

  1. Suzuki Harpmaster
  2. Seydel Session Standard
  3. Hohner Special 20

Nie jest to oczywiście wyczerpująca lista i równie dobrze można zacząć swoją przygodę od każdej innej, zwłaszcza droższej harmonijki, natomiast przy umiejętnościach początkującego różnice w jakości nie będą specjalnie zauważalne.

 

Nadal trudno Ci zdecydować, którą harmonijkę wybrać?

Wiedz zatem, że to nie jest ostatnia harmonijka, jaką kupisz w życiu, a harmonijki raczej nie kupuje się jednej na całe życie. Z uwagi na relatywnie niską cenę tego instrumentu, w przystępny sposób można eksperymentować z różnymi modelami, sprawdzając, na którym nam się najlepiej gra. Tak naprawdę dopiero grając na kilku różnych modelach można świadomie stwierdzić, na którym gra się najprzyjemniej – a jak wiadomo, jest to mocno subiektywna kwestia.

Jaki jest z tego wniosek? Najważniejsze to po prostu zacząć grać, a potem nie bać się eksperymentować.

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl